FANTASTISKA RESULTAT!
Vi har just avslutat vår 41:a auktion – en fantastisk tillställning! Priserna var genomgående mycket bra och toppnoteringarna avlöste varandra. Auktionssalen var fylld till bredden av spekulanter från Norrland till Mellaneuropa. Det känns fint med ett sådant styrkebesked, särskilt i dessa tider. Den vackra och sällsynta dukaten från 1662 klubbades exempelvis för 440.000 kronor (522.550 kronor inkluderat vår i branschsammanhanget låga köparprovision). Vi tackar kunder och kollegor för en mycket stimulerande dag!

Dukat 1662, Klubbat pris: 440.000:-

INLÄMNING PÅGÅR

Parallellt med kvalitetsauktionerna håller vi fortlöpande även internetauktioner, därför har Du som kund alltid nära till ett försäljningstillfälle. Om Du har numismatiska objekt till salu, vänd Dig till Dan Carlberg, dan.carlberg@myntauktioner.se, för en diskussion om villkor och andra förutsättningar.

HÖSTENS AUKTIONER

Vi har gjort smärre justeringar i höstens auktionsprogram, vilka berör internetauktionerna. Anledningen är en inlämning av exklusiv numismatisk litteratur, som vi tycker förtjänar en egen auktion och större internationell uppmärksamhet. De utbjudna böckerna – från 15-1900-talet – är sällsynta och/eller vackra. De säljs som internetauktion 42 den 7-16 oktober. Så här ser den uppdaterade auktionskalendern ut:

Höstens preliminära auktionsschema:

 Internetauktion 41 (mynt), 9 – 18 september

Kvalitetsauktion 41, 1 oktober

Internetauktion 42 (litteratur ur ett vackert bibliotek), 7 – 16 oktober

Internetauktion 43 (medaljer), 28 oktober – 6 november

Internetauktion 44 (litteratur), 11 november – 20 november

Internetauktion 45 (Mynt), 25 november – 4 december

PRELIMINÄRT MÄSSCHEMA

Vi kommer befinna oss på följande mässor under 2022:

3 september: Norrköpings myntklubbs mässa.
Stallet, Slottsgatan 130, Norrköping, kl. 10-15.

24 september: Myntmässa i Lund, Grand Hotel (arrangör: SMF). Kl. 11.00-16.00

2 oktober: Stockholm Numismatica 2022, Hotell Sheraton. Kl. 11.00-16.00

30 oktober: MØNTBØRS 2022, Copenhagen Coin Fair